انجمن همخون

افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد.

اینشتین

 

نشست­های کتاب خوانی

 

این نشست ها با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی، گفتمان، نقد صحیح ایجاد شده است، کتاب یا داستانی انتخاب می شود، در مورد آن گفتگو صورت می گیرد، کتاب نقد می شود، در این نشست ها که مربی حضور دارد و طریقه ی صحیح نقد را همزمان با خوانش توضیح داده و نشست را به سوی درستی هدایت می کند.

همخونی کتاب

 

همخونی یک برنامه ی هفتگی در موسسه ی هامین هنر است، شما با هر سن، شغل، و سطح تحصیلات می توانید در این برنامه شرکت کنید. برای هر گروه یک کتاب و یک مربی انتخاب می شود، شما کتاب را می خوانید، و بعد از خواندن هر قسمت تعیین شده در گروه شرکت می کنید، در ابتدا مربی شما را در خوانش کتاب راهنمایی می کند، در طول مسیر به شما کمک می کند که چگونه کتاب را تحیل کنید و درک بهتری از کتاب داشته باشید. شما یاد می گیرید که چطور کتاب را عمیق تر بخوانید

گروه های تشکیل شده با توجه به شرایط شما تشکیل می شود:

گروه های آزاد

گروه هایی که در همه ی رده های سنی حضور دارند.

گروه های تفکیکی

شما خانه دار هستید؟ این گروه متشکل از زنان خانه دار است یا سن شما بالای پنجاه سال است؟ همگروه های شما همسن شما هستند، یا شما تخصص خاصی دارید؟ همگروه های شما از میان تخصص خودتان انتخاب می شود، شما پزشک، معلم، کارگر، مغازه دار و … هستید؟ گروه های تفکیکی به شما کمک می کند که خوانش را با کسانی که فکر می کنید شما را بهتر درک می کنند همراه می کند.

گروه های موضوعی

شما به موضوع خاصی علاقه دارید؟ هنر، فلسفه، ادبیات، روانشناسی و… میتوانید در این گروه ها شرکت کنید.

گروه های درخواستی شما

شما چند نفر هستید و میخواهید یک گروه خوانش کتاب داشته باشید؟ موسسه هامین هنر در این مسیر همراه شماست.

همخون کمک می کند برای رسیدن به:

  • از گفتگو کردن ترسی نداشته باشیم و آداب گفتگو را یاد بگیریم
  • چطور می توانیم با همدگیر و عقاید مختلف مدارا کنیم
  • در راستای خوانش چطور همدل باشیم
  • کار گروهی را یاد بگیریم و اینکه چطور در این گروه فعال و پویا باشیم

طرح کتابیروس (کتاب ویروس)

 

در این طرح با توجه به دغدغه های اجتماعی، سطح فرهنگی شهر، میزان مطالعه، قیمت کتاب و … کتابی انتخاب می شود و این کتاب مانند یک ویروس البته نه برای ایجاد یک بیماری بلکه برای گسترش فرهنگ کتاب خوانی در شهر گسترش پیدا می کند، تمام افراد، موسسات، سازمان ها و … کمک می کند که کتاب خوانده شود و کتاب به دست همه برسد، موسسه سعی می کند که کتاب را تبلیغ کند، با توجه به شرایط و مذاکره با انتشارات کتاب را به قیمت مناسب به دست مردم برساند، عواید این کار را برای طرح های خیره ی خود و طرح های روستاگردی خود هزینه کند.

کتابیروس برای دانش آموزان و معلمان: به طرح به صورت فراگیر می تواند میان معلمان و دانش آموزان اجرا شود، مدرسه نهادی است با قابلیت های بالا که این کتاب ها می توانند نقطه ی پویایی دانش آموزان و باعث ارتقای فرهنگی آنها شوند. موسسه ی هامین هنر در تلاش است که این طرح را به صورت مداوم میان معلمان و دانش آموزان به اجرا بر ساند.

در کنار این اتفاقات مردم میتوانند:

  • نویسنده ی کتاب را ببینند و با او در مورد کتاب صحبت کنند
  • کتاب را واکاوی کنند
  • با همدیگر مشارکت کنند و مشارکت را بیاموزند
  • عقاید دیگران را محترم بشمرند
  • مطالعه ی خود را مستمر کنند
  • و مهمتر از هر چیزی از کتاب لذت ببرند